Snart får studenterna sin vita mössa.

Här är årets studenter

-
I dag har listorna på årets studenter offentliggjorts. Här är listan på de lyckliga studenterna. Vi uppdaterar efter hand.

Jakobstads gymnasium

Ahlgen Jemiine, Back Linda, Björklund Lina, Björkskog Louise, Björkvik Emilia, Björn Linda, Bredbacka Jeaninne, Bång David, Cederberg Emma, Ekman Robin, Fagerholm Sandra, Fagersund Jimmy, Fagerudd Atte, Fagerudd Johannes, Fellman Emma, Finell Benjamin, Granholm Ann-Louise, Granholm Natalie, Granlund Alexandra, Gripenberg Jessica, Gädda Julia, Gäddnäs Sofia, Hedman Simon, Hietala Sandra, Hotta Antonio, Hyytiäinen Madeleine, Högstedt Otto, Isopahkala Emil, Jakobsson Tanja, Jansson Emilia, Jansson Rasmus, Johansson Robin, Kackur Marion, Kaitfors Felix, Karlström Lina, Karukka Aleksi, Kass Anton, Kola Moa, Kronqvist Corinne, Käcko Jenny, Käldström Julia, Lahtinen Jennie, Larsson Kevin, Lehtinen Kim, Liljedahl William, Liljekvist Anna, Liljestrand Kevin, Lillkåll Ida, Lindén Julia, Lindkvist Jenny, Luukkonen Oskar, Myntti Jonathan, Nars Jonathan, Nguyen Ninni, Nordman Julia, Nyman Jakob, Nyman Moa, Nyman Robin, Nynäs Emil, Nynäs Josefina, Nyåker Hannes, Peltola Anni, Penttinen Amanda, Pitkäkangas Jennie, Sandberg Didric, Sjöholm Filip, Stenman Isak, Stens Sandra, Storrank Tony, Sulkakoski Tommy, Sund Alexander, Sundberg Pauliina, Sundell Filippa, Sundstedt Lovisa, Särkiniemi Niko, Söderlund Emil, Tarvainen Linus, Vikström Axel, Vikström Maria, Wik Julia, Åstrand Charlotta, Åstrand Julia, Österback Mia

Studerande vid Optima som avlagt studentexamen

Ahlvik Ida, Ahlö Sebastian, Backlund Alexander, Björk Amanda, Byskata Ida, Bäck Frida, Dahlgren Nathalie, Edström Anna-Kajsa, Eklund Jonathan, Granlund Walter, Hansson Simon, Knuts Sofia, Kronqvist Nicklas, Kulla Mico, Lindfors Sophie, Långnabba Johanna, Rögård Stefan, Sandberg Jakob, Sundström Micael, Svarvar Fanny, Södö Melinda, Vannäs Oskar, Wistbacka Simon

Studerande vid Yrkesakademini Jakobstad som avlagt studentexamen
Aspvik Josefine, Ingman Petra, Lindblom Emilia, Streng Jonathan, Wingren Maria.

Karleby gymnasium

Asplund Benjamin, Backman Sandra, Björklind Cecilia, Björkqvist Sophia, Björkroth Joachim, Boholm Niclas, Borg Cecilia, Brandt Emma, Brandt Madeleine, Grankulla Janelle, Granlund Kevin, Hagman Alice, Haldin Fanny, Helminen Alex,
Hjulfors Samuel, Holm Jonas, Häggblom Benjamin, Hänninen Marie, Jakobsson Olivia, Kangasniemi William, Kentala Ida, Kivilompolo Kasimir, Kortell Benjamin, Kronqvist Camilla, Kåla Cecilia, Lempiälä Sofia, Lindholm Valter, Luokkala Patrik, Mannström Ada, Mannström Rasmus, Masar Arthur, Masar Edvin, Myllykangas Max, Mäki-Ullakko Erica, Nygård Hannes, Nykvist Fanny, Nylén Charlotta, Nylund Rebecca, Nyman Nina,
Palokas Ville, Peltokangas Lilja, Pesola Rebekka, Piispanen Kristian, Rajala Robin, Ruokoja Harriet, Saksa Matias, Skog Cecilia, Skähl Gabrielle, Stenberg August, Stenmark Vilma, Sundbäck Nico, Suonto Viivi, Söderström Kristian, Tiala Janne, Tuukkanen Emmi, Vikström Elisabeth, Westman Emil,
Widjeskog Emma, Witick Taija, Ylikorpi Robert.


Korsholms gymnasium

Asplund Viktoria, Back Rasmus, Backman Benjamin, Bengs Sara, Bertlin Tom, Björk Amanda, Björk William, Björkholm Amanda, Dahl Felicia, Dahlkar Jeanette, Edman Filip, Emaus Jannika, Engblom Julia, Engman Julieth, Enqvist Johan, Forsberg Lotta, Geisor Emma, Glader Johanna, Granberg Axel, Gädda Nina, Heir Christoffer, Heir Emelie, Heir Madelen, Heir Ulrika, Holmberg Simon, Häggblom Victor, Hästbacka Mathilda, Järvinen Verneri, Klockars Jessica, Kutvonen Jasmin, Laaja Christoffer, Lindahl Dine, Lindell Isabella, Lindholm Ida, Lithén Michelle, Lithén Richard, Lund David, Lång Mattias, Malm Ebba, Mandell Mikael, Myllyviita Julia, Myllyviita Marcus, Myntti Jennifer, Nabb Camilla, Norrgrann Stefan, Nyström Louise, Pellas Madeleine, Pirttiperä Samuel, Rannanpää Andreas, Rautanen Alex, Remsu Jimmy, Råback Mikael, Salonen Evelina, Sandås Andrea, Silén My, Sirén Vilhelm, Sjöholm Erik, Sjöstrand Michelle, Skytte Ida-Maria, Smedman Jesper, Smeds Amanda, Smeds Lucas, Smeds Patrik, Snickars Caj, Snickars Lina, Snåfs Ellinor, Stenbacka Daniel, Storm Linn, Sundman Måns, Sundqvist Cajsa, Tuure Brian, Wallén Oskar, Varhama Willy, Vestlund Sandra, Wickström Ida, Wik Emilia, Wilkinson Olivia, Virtanen Filippa, Åkers Lina, Österholm Anton.

Kristinestads gymansium

Björses Jessica, Grindgärds Julia, Hannus Johan, Jansson Oskar, Järvistö Alexander, Kamlin Lina, Kuusisto Karolinai, Kvis Malin, Lillgäls Ellinor, Mattfolk Jim, Mäki Markus, Mäki Tommi, Mäkinen Karolina, Nordman Antonia, Norrvik Ellinor, Ollila Juliette, Pentilä Petter, Pirttimäki Krista, Rajasalo Teresa, Rantala Julina, Skullbacka Zacharias, Tampio Sami.

Kristiinankaupungin lukio

Anniina Forsman Isojoki, Anniina Halkola Isojoki, Emmi Hautaniemi Karijoki, Hurskainen Helmi, Toni Hållfast, Janina Ingves, Miia Jukarainen, Katri Kimpisalo, Karijoki, Sari Lahtinen, Venla Laitinen, Siiri-Milla Luomaniemi, Isojoki, Noora Metsäranta, Saara Mäkelä, Ronja Nurmi, Mokhtar Otaki, Eetu Rajalehto, Martina Rönnqvist, Patrick Sundén, Miia Tuulivaara.


Kronoby gymnasium

Ahlbäck Nico, Albäck Rasmus, Backfält Martina, Backman Elin, Björklund Amanda, Björkskog Robin,
Blom Axel, Brännkärr Misa, Bäck Alexander, Bäckström Robin, Dahlskog Rebecka, Dahlvik Ellen, Döfnäs Josefine, Ehrström Matilda, Ena Michelle, Enlund Ninni, Enqvist Charlotta, Envall Linnea, Eriksson William, Fagernäs Martin,
Finne Noora, Forsman Sara, Fröjdö Sandra, Grahn Rebecka,
Grankulla Julia, Gäddnäs Lina, Högkvist Kevin, Högnabba Emil, Högnabba Kim, Kackur Josua, Karlström Felix, Lindbäck Marie-Helen, Lunabba Pontus, Manderbacka Jorunn, Niemi Jenna, Nylund Catharina, Nyman Matias, Rasmus Martin, Ritala Patrik, Rönnbacka Emilia, Sandbacka Robin, Snellman Jenna, Storbacka Mathias, Sundqvist Vilhelm, Svenfelt Fanny, Svenfelt Heidi, Svenfelt Kia, Sågfors Arne, Tiihonen Emil, Timmerbacka Jasmine, Tsokkinen Kim, Vikman Evert, Österbacka Tobias.


Kokkolan yhteislyseon lukio

Ahola, Jalmari, Ahtinen, Oona, Annanolli, Jerita, Breilin, Reetta, Finne, Pietari, Grönfors, Patrick, Haggrén, Miika, Hakkio, Leo, Heiermann, Harri, Hämäläinen, Vilma, Isokangas, Henna, Jalakas, Elisa, Järvi, Niko, Kaasinen, Sanni, Kallioinen, Emilia, Karhukorpi, Aleksi, Karhunen, Iida, Karjalainen, Julia, Kattilakoski, Sami, Kellomäki, Veera, Kinnunen, Anni, Klemola, Niiles, Korkiakangas, Emma, Korkiakangas, Juho, Koskela, Jaakko, Koskela, Laura, Kärjä, Maria, Leminen, Sara, Liedes, Pietu, Liedes, Pyry, Liikamaa, Emilia, Lillsved, Iida, Lindell, Henri, Lindfors, Tuomas, Lundell, Moona, Löfström, Aino-Loviisa, Niskanen, Tatu, Nivala, Saija, Nykänen, Janita, Pallaspuro, Jasmin, Pennanen, Aino, Pohjonen, Krista, Pollarinen, Arttu, Rahkila, Tia, Rauma, Antti, Rauma, Julia, Rintamäki, Samuel, Saari, Annastina, Saastamoinen, Jani, Salmela, Militsa, Sandström, Kasper, Sapai, Ilja, Sneck, Katja, Sorvari, Milja, Suonsyrjä, Heid, Suvanto, Monika, Syri, Salla, Taipale, Ida, Tajakka, Kristian, Tarvainen, Miska, Tattari, Miia, Tiitinen, Sofia, Tikkala, Eveliina, Tuikka, Josefiina, Tuikkanen, Aleksi, Tuikkanen, Joona-Jukka, Vihola, Emmi, Viitala, Marleena, Viljanen, Aleksi, Virkkala, Joona, Wennman, Juuso, Wentjärvi, Laura, .Yli-Länttä, Valtteri

Närpes gymnasium

Backman Lukas, Backman Torgny, Brännback Fanny, Ek Elin, Ek Linette, Eklund Miranda, Fant Alexandra, Granlund Celine, Granlund Felicia, Häggblom Ted, Johansson Mikael, Lagerström Hanna, Lehtonen Beata, Malm Jenny, Mirachytski Evgeni, Nordberg Linnea, Nygård Oscar, Pham Duy, Prinsén Jonatan, Prinsén Pontus, Råtts Ossian, Sigg Jonathan, Sjöblom Linda, Skogman Anna-Karin, Stenholm Emelie, Stortåg Cecilia, Sydholm Julia, Söderback Alexandra, Söderback Ida, West Lovisa, Åberg Sarah, Öhman Lilja, Öhman Willy, Österås Jessica

Kombistudenter/dubbelexamen

Berglund Simon, Ellfolk Jonathan, Enlund Petter, Granith Philip, Ingström Ida, Lindbäck Tomas, Mäntymäki Sarah, Nygård Matias, Santamäki Richard, Uljens Emilia, Vesterlund Emma, Westerlund Eddie.


Pedersöre gymnasium

Ahlstedt André, Ahlvik Lennart, Back Lovisa, Björk Belinda, Emet Malin, Ena Anton, Enell Martin, Engström Jonna, Enkvist Janina, Fellman Janina, Forsblom Elina, Häll Jennifer, Jutila Martina, Jåfs Alexandra, Kanckos Tobias, Kangas Henrika, Ketola Rebecca, Kuoppala Oskar, Källman Nicki, Lassfolk Julia, Lassila Jonnie, Lillkaas Ellen, Lind Robin, Lindell Matilda, Ljung Robin, Mattbäck Rebecca, Mattjus Pernilla, Mattsson Matheos, Myrevik Jim, Nybacka Martin, Nylund Irene, Nylund Örjan, Nyman Elin, Nyman Isac, Nyman Oscar, Nyman Simon, Roslund Sarah, Salo Jennifer, Sandén Olivia, Sjöskog Sara, Snellman Erika, Snellman Malin, Stubb Henrik, Sundqvist Dennis, Sundqvist Moa, Sundvik Ylva, Thylin Elis, Wargh Emma, Wargh Pamela, Ventin Rebecka, Willfors Ellen, Wärnman Jessica, Wärnå Karin, Åkers Caroline, Åman Ellinor, Östergård Alexandra, Östman Felicia

Studenter med yrkesexamen

Ahlskog Anina, Back Sandra, Björnvik Viktoria, Granholm Hanna, Gäddnäs Heidi, Häggman Annika, Klemets Lina, Krokvik Carolina, Kung Martina, Penttinen Janina, Pounu Hanna-Sofia, Sundell Ida, Åkers Susanne.

Gymnasiet i Petalax

Ahläng Sofia, Berglund Jon, Bonn Jonathan, Bosnjakovic Samira, Eklund Sara, Ekroos Johan, Frisk Robin, Jahn Aron, Koskela Malin, Kronholm Lena, Lepistö Jessica, Lidman Mirjam, Linman Kevin, Lundegård Sofia, Lönnvik Fanny, Lönnvik Matilda, Hsaw Meh, The Meh, Nedergård Benjamin, Nguyen Hong, Nilsson Sara, Nyberg Ida, Nyström Alexander, Olson Lilly, Orre Isabelle, Palmqvist Frida, Renkonen Sebastian, Sandström Cassandra, Stormblad Hilda, Strengell Frida, Svahn Elisabeth, Svenns Emma, Utgård Sofie, Vestmalm Hannah, Westerdahl Janina,
Wikström Johannes, Åkerman Alexander

Rudolf Steiner -skolan i Vasa

Haapalehto Emma, Kaivonen Peter, Lahti Samuli, Peart Senja, Rajala Wille, Storgård Milla, Varhama Sofia

Topeliusgymnasiet i Nykarleby

Bonde Sofia, Ek Carolina, Fellman Oliver, Fridlund Benjamin, Frilund Amanda, Hautanen Linda, Heinonen Carolina, Holmgård Rebecca, Holmqvist Robin, Häggman Doris, Junell Rebecca, Kronqvist Paulina, Kåll Robin, Lassander Josefin, Lemberg Laura, Lindell Angelica, Lindvall Johannes, Nordström Malin, Nylund Heidi, Nylund Katrina, Nyman André, Palm Fredrik, Pekkarinen Hannah, Rudnäs Zacharias, Sandvik Lina, Skog Leslie, Snårbacka Jennifer, Storskrubb Jessica, Takala Joni, Wik Elin, Willman Felicia, Willman Robin, Österbacka Daniel.

Vasa gymnasium


Back Karolina, Back Sandra, Björk Jeanette, Braskén Carl-Axel, Eriksson Axel, Grönholm Emilia, Grönroos Madeleine, Hassel Matilda, Hemming Jonas, Hudd Emma, Kallio Anton, Kjellman Daniel, Kjellman Karolina, Knip Mikaela, Koistinen Elle, Koskinen Jonas, Kotanen Valtteri, Lassus Jens, Lehtonen Sandra, Lillas Anna, Linde Julia, Nyfors Felix, Nygård Alex, Palmberg Jenny, Pärkkä Emil, Rabb Emelie, Rosendahl Johan, Sabel Katharina, Saha Emma, Sandelin Joakim, Schöring Beata, Smeds Elias, Smulter Ida, Stark Emelie, Stenman Amanda, Tihveräinen Joakim, Vuorenmaa Michaela, Väkelä Malin, Willför Vanessa


Vasa svenska aftonläroverk


Ahlsved Nicolina, Aura Malin, Broman Sandra, Bäck Kristian, Ek Emmelie, Etzell Emilia, Fagerström Fredrik, Friberg Emma , Gröndahl Nina, Grönvik Irene, Gädda Johanna, Hagman Paula, Huhtamäki Cristian, Hurr Jennifer, Ikonen Juuso, Innanen Tommi, Kippola Teemu, Lindblad William, Linman Nonni, Linman Robin, Lähdesmäki Leo, Nyfors Axel, Nygård Nicolina, Nylund Kesia, Pada André, Pellas Linus, Pellas Mikael, Pienkuukka Dennis, Renvaktar Ann-Sofi, Rönn Isak, Sabel Emelie, Sandelin Johan, Sirén Angelica, Sjöblom Miriam, Storhannus Stefanie, Storm Madeleine, Streng Eddie, Sundin Rebecca, Sundnäs Jesper, Svenns Sabina, Sydholm Tom, Tammisto Meri, Tikkala Emma, Tverin Matilda, Törnqvist Jim, Viitanen Ida, Wilhelms Frank, Ylinen Didrick, Äyhynmäki Maisa

Vasa övningsskolas gymnasium

Ahlskog Johanna, Airaksinen Nadja, Anderssén Jim, Arnautovic Leila, Autio Mikael, Back Benjamin, Backlund Johan, Berg Marlene, Bergkulla Jack, Bergkulla Ted, Björkman Carl, Blomqvist Victor, Dahlvik Linnea, Damsten Julia, Do Tai, Eklund Filip, Engström Linn, Eriksson Fanny, Evars Karin, Fant Izabella, Fogelberg Edvin, Gräsbeck Daniel, Gullans Alexandra, Hassel Lina, Hautala Pauliina, Havusela Emil, Heikkilä Mathias, Holm Sarina, Holm Sebastian, Holm Simon, Häggblom Anna, Häkkinen Johan , Hästbacka Emil, Ingo Jonas, Jansson Tobias, Jern Simon, Johansson Isabella, Jussero Sanna, Järvinen Emma, Karlsson Oskar, Koivunen Sofia, Koponen Mia, Koskela Calle, Koskinen Richard, Kuula Ellen, Lagerström Anna, Laiho Jannica, Lalou Nadine, Laurén Jessica, Leppänen Kristian, Lind Sandra, Lindholm Fanny, Mattila Jessica, Myllylä Rebecca, Mäkinen Nora, Mäkinen Sara, Nabb Jonas, Nicol Victoria, Norrgård Emelie, Nummela Fanny, Nygård Tobias, Nylund Linnéa, Näs Sara, Olli Julia, Paldanius Sara, Paro Michaela, Pensar Alexandra, Petander Emil, Pitkänen Emma, Redlig Elisabeth, Reinikka Frida, Råholm Tintin, Räfsbäck Philip, Salonen Anna, Salonen Nelli, Sjöholm Amanda, Skåtar Ville, Still Rebecka, Strömbäck Emma, Uljens Reidar, Vester Morgan, Viljanen Hermanni, Westerlund Linnea, Åstrand Elias, Örn Ida.


Vaasan lyseon lukio

Ahopelto Jenni, Ala-Aho Juuso, Alahäivälä Lassi, Alanen Joni, Anttila Arttu, Aurala Aino, Autio Saija, Azarakhsh Arezu, Einola Mari, Ekström Aleksi, Frangén Henri, Gaber Shima, Galiano Ida, Genas Rasmus, Gonsalves Nicole, Gustafsson Jasmin, Haapala Patrik, Haapanen Henry, Hakala Jaakko, Hakala Jenna, Hanka Johanna, Hannuksela Johan, Harjula Sami, Hasunen Jere, Hasunen Sami, Heinänen Sanni, Helin Lauri, Hemming Sonja, Hirsimäki Jussi, Hissa Jenny, Huhta Aki , Hyyriö Aleksandra, Höglund Ella, Iivarinen Mikko, Iso-Oja Jessica, Iso-Oja Mika, Jaakkola Aleksi, Jantunen Ida, Jantunen Joona, Jaskari Mikko, Jokela Jenna, Joki-Hollanti Emmi, Järvinen Jimi, Kalliokoski Milla, Kangasluoma Heidi, Kannasto Niko, Kapiainen Aatu, Katajamäki Fanni, Kaunismäki Miika, Keltto Tiia, Keskinen Stiina, Keski-Ruismäki Mika, Kinnunen Veera, Koho Tommi, Kohonen Kiira, Koivikko Nelli, Koivisto Kaisa, Kojonen Noora, Korajoki Emilia, Korpela Antti, Kortelainen Emmi, Kotanen Katariina, Kujanen Iiris, Kumpula Kalle, Kumpulainen Aaro, Kuokkanen Jarkko, Kurki Jami, Kuusisto Minnamari, Laasanen Iida, Laine Veera, Laitinen Aino, Lammi Milja, Lampinen Michaela, Latvala Santeri, Latva-Ranta Pauliina, Laukka Sofia, Laurila Eero, Lehto Nuutti, Lehtonen Joonas, Leikas Antti, Leimola Jaakko, Leimola Johanna, Leppälä Kira, Lindholm Markus, Lindqvist Daniel, Luhtala Laura, Luhtala Leevi, Luoma Ossi, Majaharju Jenna, Marjeta Henna, Marttila Milla, Masanen Elli-Maija, Matintupa Ida, McBreen Jaber, Mikkonen Joni, Myllymäki Antti, Mäenpää Oona, Mäkinen Olli, Mäkiniemi Lyyti ,Mäkynen Roosa, Niemi Mikael, Niemi Salla, Niemistö Elisa, Norrgran Miia, Norrgård Jenna, Nybäck Meri, Nyqvist Veera, Ojajärvi Jannika, Ojanperä Lotta, Oksakari Mira, Olli Joel , Ollikkala Jenni, Ombela Fairus, Orava Santeri, Palmu Anni, Palojärvi Jonne, Palokangas Emmi, Paloluoma Riikka, Paski Joni, Paunonen Aleksi, Peltola Sofia, Pieniluoma Joni, Pihlajamäki Johanna, Prusi Samu, Pullola Emma, Puronvarsi Iida, Puska Joonas, Puuronen Amanda, Pyykkö Emilia, Pääkkönen Joonas, Rainio Tuukka, Rajala Erika, Rajamäki Roni, Ranta Susanna, Rinnasto Iida, Rinne Julius, Rintala Lauri, Roivanen Niko, Rosing Eleonora, Ruhkala Lasse, Rönnqvist Ann-Sofie, Rönnqvist Helena, Saarela Mikko, Saarela Tytti, Saarenpää Lotta, Saari Jenni, Saha Saara, Saihovaara Vera, Salo Juha-Matti, Saranpää Amanda, Sarlin Suvi-Tuuli , Seppänen Suvi, Siimesvaara Riikka, Siltanen Julius, Sinimäki Johanna, Skogberg Noora, Smedlund Kim, Spoof Joni, Suikkanen Aki, Suikkanen Anna, Suokko Tuomas, Suomela Anssi, Suomela Lauri, Svenns Elisa, Syrjälä Anniina, Takala Jasmin, Takkula Joona, Talvitie Annukka, Tammilehto Essi, Tankka Oona, Tikka Tommi, Tolppi Jere, Toropainen Rosa, Tuhkanen Tuure, Tuomikoski Essi, Tuominen Nadja,Tuominen Pyry, Tuomisto Amanda, Turunen Jenna, Tuuri Julia, Udelius Alex, Uusihauta Julia, Valli Iina, Varhama Jimmy, Vesaaja Jere, Vesterlund Annika, Vihla Panu, Viljanen Riia, Virkkala Sanna, Virtanen Annu, Wolff Valtteri , Yli-Mäenpää Linda, Yliportimo Hermanni, Yuliwas Patricia

Kombinationsexamen

Ala-Hynnilä Elina, Ala-Hynnilä Matti, Gaber Wahida, Haapaniemi Jonna, Haavisto Milla, Hautaviita Eveliina, Hautio Netta, Hurmerinta Laura, Hölsö Jannika, Jawanmiri Zila, Jokela Petra, Junnola Jasmin, Kangas Jyry, Kartano Annika, Katajamäki Maija, Kelmendi Leunora, Koukkari Lauri, Kuivalainen Jyri, Kujanpää Josefina, Laulaja Jonne, Myllyniemi Arttu, Mäenpää Jenna, Mäntyniemi Janica, Norrback Freja, Norrgård Ramona, Rahimi Zähra, Raja-aho Viivi, Rekola Minne, Rintapää Valtteri, Saimala Jenni, Saukko Valtteri, Savola Noora , Schöning Oskari, Similä Ida, Suomela Jesse, Tammi Atte, Uus-Leponiemi Kiia, Vuorenmaa Ella, Vuorinen Ville, Välimäki Linnea

Vuxenlinjen

Ekström Jessica, Kujala Jani, Martin Mikko, Riippi Hanna, Salomäki Waltteri, Suoraniemi Raija-Liisa.

Pietarsaaren Lukio

Ainali Salla, Alanen Petteri, Aninko Akseli, Björklund Jani, Harnist Bent, Hatt Oskar, Hyvärinen Viljam, Kauppila Tony, Kemppainen Emilia, Kero Jerry, Mai Thao, Majanen Anton, Niemelä Janne, Ojala Jere, Pitkänen Jutta, Pynttäri Thaméa, Päivärinta Niko, Rimmi Eveliina, Salminen Aino, Sillanpää Jani, Strang Janita, Virkkala Tuuli.

Kokkolan aikuislukio&Ammattilukio

Ahola Heidi, Eloranta Anna, Forsgård Keni, Haaponiemi Hannele, Hietaniemi Jon, Himanka Henna-Maria, Holma Matias, Ijäs Iida, Jaakola Nea, Joki Santeri, Kangasvieri Taru, Kautto Annamari, Kellokoski Eemil, Kinnari Jasmine, Kinnunen Maaria, Kippo Eveliina, Kivelä Lauri, Kivelä Simo, Kronbäck Sara, Kuusela Riki-Pekka, Kykyri Kerttu, Kykyri Niina-Maria, Känsäkangas Jonas, Känsälä Jenna, Laitinen Terhi, Lampela Roosa, Lassila Eerika, Leppänen Anni, Linna Saana, Lintinen Karoliina, Malkasaari Jussi, Mustikkaniemi Mika, Myllymäki Jesse, Myllymäki Satu, Mäkelä Markus, Nissilä Laura, Nykänen Alisa, Närhi Toni, Oinonen Saara, Ojala Roosa, Paakkonen Miika, Peltomäki Jari, Peltoniemi Ossi, Pentti Jaakko, Peuraharju Emmi, Rauta Mirka, Saari Juska, Saarikettu Tiia, Silander Miro, Ström Jenni, Suominen Saila, Syrjälä Siiri-Tuulia, Säippä Joona, Tastula Aleksi, Tilus Mika, Tokola Jenny, Utunen Päivi, Vikström Julia, Virkkala Johanna, Vidjeskog Sara.


Vörå samgymnasium/allmänna linjen

Berglund Julia, Blomqvist Rebecca, Bui Phi, Doktar Sophie, Granberg Ellinor, Holmkvist Conny, Ingman Nora, Kantola Aino-Maria, Karvonen Mathias, Karvonen Niklas, Kock Angelina, Kock Robin, Långnabba Emma, Myntti Chasmine, Norrén Andre, Nyby Fanny, Penttinen Jimmy, Peth Mårten, Pitkäkangas Rasmus, Sebbas Magdalena, Sjöberg Simon, Vesterlund Erika, Wallin Ida, Örn Elin, Östman Jens.

Vörå samgymnasium/ idrottslinjen

Björkström Viktor, Fors Wiljam, Forss Fanny, Hjerpe Linnéa, Jern Jonas, Jussil Heidi, Kantola Patrik, Karf Jakob, Lapveteläinen Filip, Lindman Kadi, Lund Simon, Lönnqvist Hanna, Manderbacka Hanne, Ragnäs Adelina, Rausk Petter, Rönngren Desiré, Sandelin Caroline, Sievers Laine Nicolas, Sparv Oliver, Svels Oskar, Thors Victoria, Wiklund Jenny, Österlund Christian.

Gymnasiet Grankulla svenska samskola:
Högnäs Lien (Nedervetil, Kronoby)

Kommentarer


Äldre kommentarer

Regler för kommentarer

Kommentarerna är ett forum för att diskutera artikeln och de tankar som artikeln ger upphov till, samt tillföra ny kunskap i ämnet.

Samtliga kommentarer förhandsmodereras. Modereringen sker med jämna mellanrum, förutom mellan 22.30 och 06.30 då ingen moderering och således ingen publicering av kommentarer sker.

Du får inte skriva kommentarer som bryter mot någon lag som tillämpas i Finland: göra dig skyldig till ärekränkning, sprida kränkande uppgifter om andras privatliv, hetsa mot folkgrupp, bryta mot tystnadsplikt m.m. Vi accepterar inte provocerande, nedsättande eller generaliserande omdömen om språk, ras, religion, kön eller sexuell läggning. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg som inte tillför debatten något nytt eller som vi på annat sätt uppfattar som olämpligt.

Alla som kommenterar våra webbartiklar förväntas göra det under sitt eget namn. För att kunna delta i webbdebatten måste du ha ett Facebook-konto. Vi förbehåller oss rätten att helt och hållet blockera sådana kommentarsprofiler som vi bedömer som falska.

Likaså förbehåller vi oss rätten att välja vilka artiklar som kan kommenteras. Kommentarer under webbartiklar kan också bli publicerade i den tryckta tidningen, men besluten om vilka kommentarer som väljs ut till papperstidningen fattas av debattredaktören.

Våra huvudnyheter

Mest läst senaste veckan