NyhetsbildZoom
Foto: Arkiv

Här är vårens studenter i Österbotten

VBL-ÖT-SÖ -
Resultaten från vårens studentskrivningar offentliggörs i dag. Här publicerar vi namnen på alla som blir studenter i Österbotten i vår.

Nedan hittar du de österbottniska gymnasiernas listor på vårens studenter i följande ordningsföljd: Gymnasiet i Petalax, Jakobstads gymnasium, Karleby svenska gymnasium, Kokkolan yhteisyseon lukio, Korsholms gymnasium, Kristinestads gymnasium, Kristiinankaupungin lukio, Kronoby gymnasium, Närpes gymnasium, Pedersöre gymnasium, Pietarsaaren luko, Svenska privatskolan i Uleåborg, Topeliusgymnasiet i Nykarleby, Vasa gymnasium, Vasa svenska aftonläroverk, Vasa övningsskolas gymnasium, Vörå samgymnasium, Vaasan lyseon lukio.
Listan uppdateras vartefter vi får in namnen från gymnasierna.



GYMNASIET I PETALAX

Moa Backholm
Emil Byskata
Markus Eriksson
Jonathan Finne
Julia Fredman
Richard Häggdahl
Monica Ljungkvist
Karolina Mattans
Oo Meh
Advin Music
Marcus Mäkinen
Anders Nordmyr
Niki Norrman
Ronja Nyberg
Tani Oasis
Alex Piispanen
Sandra Sebbas
Miia Seppi
Victoria Snickars
Frida Stenbacka
Simone Ström
Freja Söderblom
Rasmus Söderholm
Lukas Törnqvist
Mathias Åhman
Amanda Åkersten
Jasmine Östling


JAKOBSTADS GYMNASIUM

Autio Linda
Back Clarissa
Berggren Ellinor
Bjarnason Hellnäs Alexander
Bjolin Emma
Björklund Victor
Björkman Isak
Byggmästar Johannes
Diep Xuan Lam
Emet Jonathan
Fagerudd Vendla
Forslund Alexander
Hakala Markus
Holmgård Cecilia
Hyytiäinen Eveliina
Invenius Emma
Jansson Janina
Johansson Anna
Johansson Nina
Järvenlahti Joonas
Kecklund Johanna
Kivilompolo Samuli
Laituri Simon
Lillkvist Kevin
Lillmangs Nina
Lillqvist Ellen
Lindkvist Felix
Lönnbäck Frida
Lövgren Jenna
Martin Emma
Mattsson William
Moisio Viktor
Parkkinen Amanda
Sandström Oskar
Siltamäki Markus
Singh Sumit
Sjöblom Ida-Lovisa
Sjöblom Isac
Smedinga Anneke
Sonntag Amelia
Storvall Isabella
Strömbäck Viktor
Sundell Fabian
Söderlund Camilla
Söderman Alfred
Warg David
Wargh Samuel
Wikman Jimmy
Öst Johannes

Studerande vid Optima som avlagt studentexamen
Agnesbäck Jonathan
Andtbacka Fanny
Asplund Kevin
Berg Anna
Björklund Juliette
Borgmästars Linnéa
Granholm Marlene
Granvik Samuel
Grind Sofia
Kemppainen Ida
Krooks Isabella
Lillvik Jonatan
Nordlund Daniel
Nyman Isac
Nynäs Viktor
Sandås Emma
Ståhlberg Benjamin
Svenlin Ella


KARLEBY SVENSKA GYMNASIUM

Bergroth Oskar
Biskop Laura
Biskop Nicholas
Bjon Fanny
Björkqvist Maximilian
Brandt Anders
Dahlbacka Emma
Gåsström Niklas
Hagnäs Herman
Hannula Emma
Hedström Marie
Hjulfors Niclas
Holm Tobias
Holmberg Joel
Holmbäck Alfred
Häggblom Frida
Jakobsén Max
Joki-Hollanti Olivia
Junell Alexander
Jungar Daniela
Kangasniemi Josefine
Kankkonen Henna
Kauppila Anton
Kortell Oscar
Lassila Jasmin
Lillrank Jakob
Lindberg Lyydia
Linna Laura
Lönnbäck Hanna
Markusbacka Katarina
Masar Elin
Myllymäki Janika
Määttänen Emma
Möller Anton
Möller Wilma
Nygård Linnéa
Nyman Janne
Palomäki Oskar
Peltomaa Wiljam
Puskala Emma
Raatikainen Clara
Raiskila Matilda
Seppälä Linn
Snellman Joel
Store Emilia
Store Joel
Store Maria
Thylin Mathias
Tiala Rina
Träsk Patricia
Vihervaara Zacharias
Wentin Andreas
Westman Nathalie
Åkerlund Samuel
Åström Ebba
Åström Fanny


KOKKOLAN YHTEISLYSEON LUKIO

Airiola Oula
Ahvenkoski Jouni
Anttila Elina
Anttonen Jenna
Barsk Milla
Ekman Sibrina
Furu Fia-Lisa
Furu Nikolas
Grönfors Daniel
Haapaniemi Alisa
Haarala Antti-Pekka
Haarala Josefiina
Haka Ville-Pekka
Hakulinen Pihla
Hautamäki Karoliina
Herlevi Linnea
Hollanti Ronja-Juliaana
Hotakainen Veronica
Hämynen Vili
Jokihaara Joni
Jyrkkä Ville
Järvelä Julius
Kaasinen Lauri
Kaivosoja Tuomo
Kaminski Robert
Kangasvieri Petra
Karhula Laura
Karjula Marjut
Karsikas Joni
Katainen Joel
Kauppinen Jussi
Kinnunen Mikko
Kittilä Oskari
Koittola Matias
Koivumäki Lauri
Korpi Noora
Korpijärvi Otto
Koskela Anna
Koskela Aku
Kossi Onni
Kotisaari Anni
Kovasin Elina
Kuivanto Janna
Kujala Aleksi
Kulla Miikka
Kuoppala Johannes
Kuutti Pilvi
Lahtinen Noora
Lammi Janne
Lehto Henni
Lempola Kirsi
Lempola Salla
Leppänen Fiina
Leskelä Johanna
Lilja Meri-Linda
Lindell Lotta
Luoma Eetu
Luoma Jenni
Luostarinen Lauri
Matilainen Lassi
Mattila Aleksi
Mattila Ina
Mäki Evert
Märsylä Lotta
Niemelä Elli
Nissilä Jesse
Nurmi Nanna
Nyman Frida
Nyman Roosa
Paasila Siiri
Paavola Raija-Maija
Paloneva Jaakko
Palosaari Anna
Palosaari Valtteri
Pekkarinen Niko
Penttilä Iiro
Perälä Joonas
Piippo Venla
Pohjonen Joni
Puutio Venla
Pöntiskoski Valtteri
Rantala Jasmin
Rautiola Johanna
Rimpioja Elma
Rintala Sofia
Ruusila Antti
Saarinen Juuso
Salmela Martina
Salonen Matias
Sarja Teemu
Siermala Saku
Siermala Sofia
Sikala Veera
Tarvainen Jesse
Tarvainen Joel
Tynkkynen Julia
Uusipaikka Eveliina
Uusitalo Aliisa
Uuskartano Riku
Vainioniemi Simo
Varpaluoma Juulia
Videnoja Henri
Videnoja Markus
Viiliäinen Saara
Viitanen Minttu
Vuorma Niilo
Väisänen Hilla
Weizmann Erika
Willman Samu
Ylimäki Benjamin
Ylinen Irene


KORSHOLMS GYMNASIUM


Ahlskog Hugo
Ali Abdulgadir
Andersson Emma
Antus William
Aspgård Jonas
Back Filip
Bengs Isabella
Bergvik Alina
Björk Alexander
Bonn André
Enqvist Kim
Eriksson Sebastian
Eriksson Viktoria
Forsman Jessika
Forsman Simon
Granholm Oscar
Gustafsson Amanda
Holm Cassandra
Holmback Anton
Holmqvist Tobias
Håkans Sanna
Håkans Sara
Hästö Oliver
Häyhä Simo
Högfors Madeleine
Jacobson Lukas
Karlsson Mikael
Karlsson Robin
Karp Josefine
Koski Kim
Kupi Kalle
Laaja Nico
Lasén Alexander
Lifflander Mirko
Malm Cajsa
Mattas Simon
Mattbäck Angelina
Mikander Melanie
Moliis Alexandra
Nyberg Henrika
Nylund Christian
Nylund Hanna
Nylund William
Nystrand Jenna
Orava Rasmus
Pollari Janina
Rantamäki Oskar
Rautell Emilia
Rönnkvist Pia
Rönnqvist William
Salomäki Emma
Sandvik Tony
Sarin Alexander
Skoglund Oskar
Smeds Joel
Snickars Ida
Snygg Felicia
Strand Johannes
Strömbäck Alexandra
Sund Isac
Sund Nina
Svartsjö Eric
Tallgren Ida
West Malin
Wik Jakob
Wik Zacharias
Virtanen Oliver
Vähäkangas Filip
Östman Victor


KRISTINESTADS GYMNASIUM

Eklund André
Eriksberg Tobias
Haldin Magdalena
Henriksson Michelle
Kankaanpää Hannes
Santamäki Elisabeth
Åkerlund Tobias


KRISTIINANKAUPUNGIN LUKIO

Ahtola Lauri
Haaramo Lauri
Haaro Niko
Haglund Emilia
Hautaniemi Minna
Jormanainen Jonna
Jukarainen Milla
Kimpisalo Maiju
Kiuasperä Iina-Kristiina
Leppinen Janne
Mäenpää Veera
Pitkäranta Rami
Pursiainen Lia
Saatsi Sami
Sahlström Saara
Sandberg Petra
Svenström Santeri
Uuro Janina
Vesterbacka Emilia

KRONOBY GYMNASIUM

Ahlsved Anton
Albäck Jakob
Asplund Emelie
Backman Anna
Björk Sara
Björklund Alexandra
Byggmästar Madelein
Byskata Levi
Enfors Robin
Fadeicheva Anna
Fagerholm Hanna
Forsander Kim
Forsström Malena
Fröjdö Wilma
Granbacka Nicoline
Granholm Anna-Lovisa
Granholm Edith
Grankulla Emil
Granlund Lucas
Gripenberg Linus
Hakola Jonas
Hummel Anja
Högnabba August
Jungell Herman
Kivineva Jani
Knutar Alma
Kozic Sead
Kujala Ron
Lindkvist Aleksi
Lyttbacka Tobias
Meriläinen Nicolina
Mäki-Rautila Sandra
Nilsen Anna
Nyblom Erica
Palo Marcus
Palo Michelle
Parviainen Thomas
Prest Martin
Sandberg Jennica
Semskar Fredrik
Sjölind Ville
Skog Madelene
Skullbacka Anton
Smeds Amanda
Snellman Jennie
Snellman Yolanda
Storbjörk Cajsa
Storbjörk Ida
Storrank Daniel
Store Christoffer
Sulkakoski Klaus
Sundelin Erica
Sundkvist Hanna
Sundqvist Angelina
Sundström Anni
Svenfelt Alexandra
Svenfelt Ann
Svenfelt Emil
Svenfelt Tanja
Särs Marcus
Tallgård Isabella
Wargh Zacharias
Widjeskog Ada
Ådahl Nick
Österbacka Mick


NÄRPES GYMNASIUM

Becic´ Samra
Eriksson Jonathan
Grönvik Lina
Gästgivars Olivia
Göthelid Anton
Göthelid Linnea
Hannus Debora
Hauta-aho Jannica
Jurlina Benjamin
Kakkuri Joel
Kronlund Elin
Kuuttinen Jannike
Kärr Carmela
Lassas Elias
Launonen Mathias
Lillandt Julina
Luu Nguyen Long
Lybäck Linus
Maars Matilda
Marca Lavinius
Mäkkylä Nathalie
Nordman Nicolina
Nyholm Anna
Nyman Elida
Prinsén Alexander
Rönnqvist Jenny
Sjögård Angelica
Skogman Emma
Skrifvars Amalia
Staaf Saana
Söderback Isak
Söderman Janina
Söderman Roberth
Sörhannus Sofie
Teir Linda
Viik Anton
Vikars Ida
Vikars Rasmus
Westberg Tobias
Woodward Sarah


PEDERSÖRE GYMNASIUM

Anderssén Rickard
Anttila Alexander
Backlund Erica
Barkar Stephanie
Björklund Madeleine
Björkskog Emilia
Borgmästars Hannes
Byskata Erica
Eklund Anna
Eklund Jesper
Eklund Johanna
Ena Kasper
Enkvist Emma
Fellman Victor
Finne Evelina
Furu Alexander
Grankulla Tony
Granö Andreas
Hagberg Simon
Hellund Ida
Hiltunen Jonna
Hjulfors Elin
Hult Carl-Axel
Häggkvist Pernilla
Härmälä Julia
Högnäs Jannica
Jungerstam Isak
Järn Jonatan
Kackur Elin
Kanckos Iselinn
Knispel Simone
Knuts Alexandra
Krokfors Jonas
Krook Sabina
Kung William
Kurula Mikaela
Levlin Hanna
Liljestrand Johannes
Lindfors Kristoffer
Lindqvist Josefine
Långnabba Joel
Löf Julia
Mattjus Melissa
Mårtens Emilia
Nguyen Vo Ta
Nykung Lina
Nylund Jakob
Nylund Jennie
Nylund Sofia
Punsar Anton
Punsar Malin
Raudasoja Hanna
Rintala Tanja
Rintamäki Emma
Salo Christoffer
Sandén Sandra
Sjöblom Jessica
Skog Oskar
Skrabb Corinne
Snellman Elin
Snellman Isak
Solvin Jonas
Stubb Hannes
Sulkakoski Emma
Sundelin Sofia
Sundqvist Amanda
Sundqvist Sofie
Sundqvist William
Sundstedt Vilhelm
Uusitalo Mimmi
Vanhanen Hanna
Wargh Samuel
Willfors AliciA
Åkerlund Selina

Studenter med yrkesexamen:
Emet Emilia
Fagerholm Elin
Forsström Melina
Fröjdö Amanda
Granholm Fanny
Grankulla Ida
Lindfors Amanda
Rosenlöf Ida-Lina
Stenfors Ida
Töyrä Ester


PIETARSAAREN LUKIO

Aalinniemi Milla
Aninko Iida
Björklund Joona
Blomström Lotta
Engman Sasu
Fagerholm Erica
Finnholm Sofia
Forslund Santtu
Heikkilä Aleksi
Hernesniemi Niko
Hernesniemi Senni
Hiltunen Tomi
Huurtela Lea-Lotta
Järvinen Joel
Kalliosaari Elisabeth
Kero Matilda
Kjellman Kaisa
Korpela Emmi
Koskenranta Ida-Liina
Kottari Elina
Kujanpää Kari
Lammi Sampo
Lamminen Jenna
Luoma Ville
Luoto Karoliina
Nzeh Obinna
Olli Waltteri
Olusanya Alexandra
Peil Markus
Peltokangas Laura
Peltoniemi Leevi
Pitkänen Emma
Pokela Ella
Raikula Benjamin
Rimmi Essi
Rönnqvist Werner
Salminen Anni
Stara Alvar
Stenbacka Tatu
Suvanto Joonas
Tran Aria
Tupeli Vilppu
Uusitalo Eveliina
Vornanen Ville
Wik Ida
Wozak Jonathan
Ylitalo Jenna


SVENSKA PRIVATSKOLAN I ULEÅBORG

Björkskog Ronja
Harald Alexandra
Johansson Hanna
Kalliokoski Annika
Keihäskoski Aapo
Kuitula Otto
Lehtiniemi Eetu
Mäkitalo Claudia
Ohtonen Aida
Peltola Rebecca
Pernu Kim
Vähä Adele
Åström Axel


TOPELIUSGYMNASIET I NYKARLEBY

Aho Jessica
Brännbacka Julia
Byggmästar Anna
Finne Gisela
Forsgård Felix
Frilund Hanna
Hellström Celine
Holm Aurora
Holm Mattias
Höglund Jonathan
Kilponen Elinor
Kock Joanna
Kronqvist Anton
Lillas Didrik
Losvik Eirin
Löfdahl Emma
Nordström Simon
Nyholm Gabriella
Nylund Irma
Nylund Oscar
Nyman Alexander
Nystrand Mattias
Olesen Henri
Nyqvist Joel
Sjöholm William
Smeds Johanna
Snellman Filip
Snårbacka Michelle
Sundqvist Dennis
Westerholm Jonas
Wikblom Cecilia
Wikström Sofie
Åstrand Jonas


VASA GYMNASIUM

Ahlmark Eddie
Ahrner Christoffer
Al-Hamaundi Josef
Back Julia
Bergelin Kasper
Betlehem Anna
Björkell Jennie
Björkman William
Byggningsbacka Simon
Bäckström Viktoria
Dahlström Linn
Eklund Wiljam
Forss Johanna
Granlid Kajsastina
Juthman Alexandra
Kaján Rebecca
Kivimäki Oliver
Koskinen Kim
Kullbäck Jonas
Landgärds Karolina
Lehtimäki Lari
Lillqvist Julia
Lindfors Oliver
Löfroth Heidi
Nygård Anton
Nygård Ida
Nyman Jesper
Orlo Alexander
Pajoslahti Oskar
Puhakainen Lumia
Risberg Emma
Rosenlöf Matilda
Samelin Amanda
Smeds Iisa
Snickars Niklas
Sparv Anton
Strömvall Ronja
Söder Emma
Tammenpää Kauri
Träskman Johannes
Unkuri Essi
Uthardt Miranda
Westerback Ebba
Åbacka Markus


VASA SVENSKA AFTONLÄROVERK

Höglund Isak
Jensen Richard
Jylhä Mia
Kronqvist Jonathan
Käld Fanny
Lindfors Frida
Nordström Johanna
Nyholm Sebastian
Rehn Melina
Stenbäck Josefine
Store Rebecka
Udd Marit

Studerande vid Yrkesakademin, Kungsgården som avlagt studentexamen
Burman Elin
Enqvist Markus
Grannas Karolina
Grönholm Frans
Hakala Henrik
Hellström Simon
Kronqvist Linus
Laakso Linda
Linde Joel
Lindholm Emma
Louhiranta Natalie
Lund Timmy
Lundberg Jennifer
Majors Jonathan
Marttila Magdalena
Miemois Philip
Nilsson Jakob
Nordström Philip
Norrgård Oliver
Nylund Henrietta
Sand Fanny
Sandberg Lina
Sandberg Moa
Sandström Fanny
Sax Daniel
Seitovaara Simon
Sjöberg Jenny
Sjöstrand William
Skoglund Alexander
Sund Jennie
Sundsten Natalie
Svarvén Nathalie
Söderlund Oliver
Toivio Ninja
Vesterbacka Astrid
West Joel
Åhman Mikaela
Örn Ida

Studerande vid Vamia som avlagt studentexamen
Bertlin Jessica
Karp Jessica
Lassander Viktor
Sandvik Erica


Studerande vid Fria kristliga folkhögskolan som avlagt studentexamen
Blomberg Sofia
Gammelgård Emil
Kuorikoski Emmy
Metsäranta Leonard
Nybacka Cathrine
Storrank Malena
Urrutia David
Östman Anna





VASA ÖVNINGSSKOLAS GYMNASIUM

Ahlmark Amanda
Ahlroos Anton
Alaviitala Emelie
Björkqvist Niklas
Blomqvist Johanna
Brandtberg Lotta
Byholm Emilia
Dalkvist Oliver
Engblom Desiree
Engstrand Patrik
Eriksson Joel
Fagerudd Staffan
Foxell Malin
Förars Daisy
Granfors Matilda
Grangärd Ella
Guarnieri Anna
Hakala Fanny
Hanses Jakob
Hanses Robert
Holm Samuel
Holmlund Hannes
Häggblom Alexandra
Häggblom Hanna
Hägglund Boris
Ivars Emil
Junttila Mathias
Jåfs Lucas
Kloo Wilma
Koivisto Hanna
Koskela Ella
Koskinen Wilma
Kujala Leevi
Kvist Felicia
Lehtiö Emma
Levonen Pinja
Lillhonga Otto
Lindén Oskar
Lundfors Angeliqa
Lüttge Alma
Lågland Sara
Lövdahl Johannes
McCann Robin
Mäkinen Niklas
Nordbäck Robert
Nortamo Nick
Nummela Saga
Nummi Marjut
Nyholm Linda
Paldanius Axel
Pitko Aaron
Rantala Walter
Rosenblad Elsa
Rosenlöf Moa
Ruostekoski Janina
Råholm Tia
Sigfrids Emeline
Sjöblom Hannes
Skogman Natalie
Skåtar Hanna
Skåtar Lotta
Sommardah Jenny
Stenvall Jakob
Still Aron
Storbacka Lotta
Storsjö Kevin
Strand Sofia
Tuomela Evelina
Tuomi Emma
Vest Teresa
Viitamäki Kajsa
Vikström Oscar
Vuorenlinna Emil
West Anton
Wide Filippa
Wik Rebecca
Willman Fanny
Åberg Lina
Åstrand Julius
Österholm Arthur
Östersund Madeleine


VÖRÅ SAMGYMNASIUM

Idrottslinjen:
af Hällström Fabian
Anturaniemi Jere
Backlund Terese
Enlund Alexandra
Forsgård Elin
Hannén Isabella
Hildén Erik
Hiltunen Julia
Holmgren Benjamin
Johansson Filiph
Kainberg Ronja
Lerstrand Jonas
Lönnbäck Kasper
Myrskog Ellen
Saari Valtteri
Smeds Matilda
Storvall Fanny
Strand Jakob
Svenlin Emelie
Södergård Henri
Teirfolk Wilma
Torrkulla Julia
Villför Hugo

Allmänna linjen:
Backlund Venla
Bertlin Nathalie
Bjons Julia
Frände Mikael
Gashi Raymond
Hanhimäki Nico
Holmnäs Rasmus
Hägglund Kevin
Kaustinen Felicia
Klemets Edith
Löfgren Matias
Myntti Evelina
Nygård Emelie
Nygård Mathias
Nylund Simon
Ollil Lina
Tran Si Ben
Östman Lina


VAASAN LYSEON LUKIO

Aalto Aino
Ahmadi Roein
Aho Eero
Airaksinen Anni
Alahäivälä Leevi
Ala-Lähdesmäki Annoora
Appelgren Laura
Arola Henri
Assila Ilona
Aukee Henri
Aurala Oskari
Behr Janita
Båtman Jesse
Cela Albina
Dahlbo Juulia
Erkkilä Jere
Finne Emma
Forsman Eelis
Granholm Emilia
Haanpää Enni
Haavisto Kasse
Hagelberg Nico
Haka Sonja
Hakala Sofia
Hakamaa Lassi
Halla-aho Markus
Hannula Jasmine
Hannula Milla
Hatunen Lauri
Hautala Artturi
Heikkilä Martta
Helin Eero
Hellbom Matilda
Hietala Sarianne
Hintikainen Jere
Huhta Josefiina
Hukkanen Teresa
Hyytinen Tiia
Hämäläinen Amanda
Hämäläinen Iines
Hölsö Sonja
Ibishi Krenare
Illikainen Ida
Joutsi Janica
Junnola Veera
Järvensivu Laura
Järvi Mariella
Järvimäki Henna
Järvinen Mikke
Järvinen Mirella
Jääskä Riku
Kaatikko Valtteri
Kallioinen Mira
Kalliokoski Eveliina
Kangasluoma Wilma
Kangasmuukko Erika
KangasvieriEmilia
Karvinen Taru
Katajamäki Olli
Kaukola Ella
Kaukonen Deborah
Keski-Ruismäki Maiju
Kiiskilä Iisa
Kivimäki Joonas
Kivioja Salla
Knuutti Oskari
Koivisto Miisa
Koivunen Emilia
Koivunen Kia
Kolvanki Jouni
Konttas Loviisa
Korkeamäki Oskari
Korpela Elisa
Kortesniemi Enni
Koski Miikka
Kossila Iida
Kovanen Kasper
Kuokkanen Riikka
Kuusela Iida
Kuusinen Susanna
Laaksoharju Rebecca
Laaksonen Joonas
Laaksonen Kasper
Lahtinen Pipsa
Laitila Elmeri
Laitinen Laura
Lammi Meri
Laukkanen Essi
LehmusvirpiAntti
Lehtimäki Josefiina
Lepistö Erika
Leppänen Wilma
Linjamäki Markus
Linsa Melissa
Luukkanen Juha
Malassu Anna
Martin Milla
Martin Pauliina
Masanen Aino
Metsola Niklas
Muhonen Anni
Mäki Oskari
Mäkinen Noora
Männistö Niko
Nguyen Jennifer
Niemelä Viivi
Niemistö Emilia
Niinistö Anna
Norrena Valtteri
Nouchti Jonas
Nurro Mikael
Nuutinen Eino
Nåhls Neea
Ohra-aho Sonja
Ojajärvi Jessika
Ojala Joni
Ojala Otto
Ojanen Jari
Paajaste Otto
Paalanen Reetu
Paananen Vilma
Paasiviita Iiris
Pajari Emmi
Palola Matias
Paloniemi Aino
Pape Anna
Paski Julia
Peltokorpi Eemu
Peltola Elsa
Peltonen Joonatan
Perälä Mandi
Perälä Miia
Perälä Milla
Perälä Susanna
Peräsalo Aleksi
Pesonen Elli
Petell Riikka
Pettersson Aada
Phillips Sophia
Pienimäki Osku
Pihlajasaari Joel
Piironen Inka
Prinkkilä Jeanette
Priz Camilla
Pulkkinen Karoliina
Puska Anniina
Puskala Nico
Rajala Roosa
Ranjkesh Iren
Rantala Justus
Riipi Patricia
Riissanen Aurora
Rintala Joel
Rintamäki Emilia
Rintanen Elli-Milli
Ristimäki Matias
Rokka Riku
Rothovius Petra
Rothovius Roope
Rönning Johanna
Saari Emma
Saari Essi
Saari Marko
Salmela Noora
Salokorpi Anna
Sarivuo Anette
Sarr Atti
Saukko Vilhelmiina
Saukkoranta Olli
Savolainen Jesper
Selin Akseli
Siljamäki Juri
Sillanpää Sanna
Sillanpää Sanni
Sinikallio Roosa
Smedlund Emil
Starck Valtteri
Suikkanen Emma
Suistala Ella
Suoraniemi Hannu
Sutinen Reetta
Svahn Seamus
Sykkö Veera
Syrjälä Emmi
Talonpoika Salla
Tapio Joonas
Tefilovikj Resmija
Tiensuu Christian
Tornikoski Noora
Tulimaa Saara
Tuominen Sakari
Tyni Suvi
Uppgård Janina
Vainionpää Riku
Valli Ville
Walsh Mikael
Wargh Emmi
Vettenranta Iida
Vierula Sointu
Viitala Santtu
Viitasalo Tuomo
Virrankoski Atte
Wolff Markus
Välimäki Oskari
Yli-Mäenpää Ida
Ämmälä Iivo

Vuxenlinjen:
Ahde Annukka
Herranen Ronja
Hukkanen Vesa
Kaksonen Miika
Kekäläinen Teo
Thölix Jon

Vuxenlinjen/kombinationsexamen:
Aaltonen Juulia
Ahlfors Julia
Alanen Jenni
Haanpää Nea
Hautio Stella
Hemminki Tino
Hietamäki Jenna
Högander Lotta
Junttila Johannes
Koivumäki Emma
Kotamäki Tatu
Laine Tiina
Lehtinen Mimi
Lehtomäki Heidi
Leppänen Roosa
Moisio Saimi
Myllyaho Henna
Mänty Milla
Pouttu Viivi
Rapila Tiitus
Reinikka Riku
Rissanen Pilvi
Ropponen Malla
Rönn Ella
Seppälä Joanna
Syrjälä Juulia
Tuominen Olivia
Vainio Sanni
Vainionpää Susanna
Vauto Teea
Viita Silja
Viitanen Wiljam
Ådjers Patricia

Kommentarer

Regler för kommentarer

Kommentarerna är ett forum för att diskutera artikeln och de tankar som artikeln ger upphov till, samt tillföra ny kunskap i ämnet.

Samtliga kommentarer förhandsmodereras. Modereringen sker med jämna mellanrum, förutom mellan 22.30 och 06.30 då ingen moderering och således ingen publicering av kommentarer sker.

Du får inte skriva kommentarer som bryter mot någon lag som tillämpas i Finland: göra dig skyldig till ärekränkning, sprida kränkande uppgifter om andras privatliv, hetsa mot folkgrupp, bryta mot tystnadsplikt m.m. Vi accepterar inte provocerande, nedsättande eller generaliserande omdömen om språk, ras, religion, kön eller sexuell läggning. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg som inte tillför debatten något nytt eller som vi på annat sätt uppfattar som olämpligt.

Alla som kommenterar våra webbartiklar förväntas göra det under sitt eget namn. För att kunna delta i webbdebatten måste du ha ett Facebook-konto. Vi förbehåller oss rätten att helt och hållet blockera sådana kommentarsprofiler som vi bedömer som falska.

Likaså förbehåller vi oss rätten att välja vilka artiklar som kan kommenteras. Kommentarer under webbartiklar kan också bli publicerade i den tryckta tidningen, men besluten om vilka kommentarer som väljs ut till papperstidningen fattas av debattredaktören.

Våra huvudnyheter

Mest läst senaste veckan